A képzelet, ami segít ellazulni... és nem csak abban!
Célkitűzés
A cikk bemutatja, hogyan segíthetnek a képzeleti technikák a stresszhelyzet mérséklésében, az optimális koncentráció fenntartásában és a sportteljesítmény javításában |
Az előző cikkben láthattuk, hogy a mentális feszültség fiziológiai okokból kifolyólag összefüggésben van a fizikai és izomfeszültséggel. Láttuk tehát, hogyan lehet ellazulni a koncentrációt és a különböző izomcsoportok ellazítását igénylő izomlazításon keresztül. Bemutattuk, mily módon teszi lehetővé ez a technika, hogy még jobban tudatában legyünk izmaink „állapotának” és tudatosan kontrolláljuk feszültségi szintjüket. A lazításon túl, a módszer látszólag a futballista energiagazdálkodására is hatással van, aki megtanulni látszik erejének szelektívebb „adagolását”, bizonyos mozgásokhoz csak a szükséges izmokat mozgósítva, ami csökkenti az esetleges sérülés esélyét is. Az ellazulás mellett láthattuk továbbá, hogy ez a technika görcsoldásra is használható a meccs vagy edzés után.
Végül különböző módokat mutattunk be, amik a technika használatára vonatkoznak.
MELYEK AZOK A LAZÍTÓ TECHNIKÁK, AMELYEK A KÉPZELETET HÍVJÁK SEGÍTSÉGÜL?
Ebben a cikkben elkezdjük vizsgálni a képzeletet kiaknázó technikákat.
Ezek a technikák speciális módon „edzett” szellemi képességeink használatát kívánják meg, olyan célok elérése érdekében, mint az ellazulás vagy a koncentráció. A képzeleti technikák az alanytól egy helyzet különböző elemeinek felidézését kívánják meg. Ez lehet egy adott technikai elem, a meccs egyik pillanata, egy hely, ahova elrejtőznénk, egyik testrészünk, stb.
A technikák racionális alapját klinikai kísérletek és az idegrendszeri képi diagnosztika eredményei adják. Klinikai környezetben megfigyelték, hogy néhány, vaszkuláris eredetű agyi károsodás okozta felső végtagi izomgyengeséggel küzdő páciens az izomtónus javulásának jeleit mutatta, amikor a kérdéses végtag mozgatására gondolt. Pszichiátriai tanulmányok kimutatták, hogy a félelem tárgyára strukturálisan, vagyis az aggasztóbb mentális képeket a kevésbé aggasztóakra építve, meghatározott expozíciós módszert alkalmazva csökkenthető a valós stresszhelyzetben tapasztalt szorongás.
Tudományos berkekben, néhány mágnesrezonanciás vizsgálat kimutatta, hogy egy mozgásra gondolva ugyanazok az agyi területek aktiválódnak, amik a valós mozgás során.
A „KÉPZELETI” TECHNIKÁK HASZNÁLATA KÜLÖNBÖZŐ CÉLOKRA
Ezeket a technikákat különböző célokra használhatjuk:
- Ellazulás. Az alany elképzelhet számára megnyugtató helyeket, vagy elképzelheti az izomlazítás gesztusát, magában felidézve az érintett izmok megfeszülését és ellazulását. Ezeket a módszereket alkalmazhatjuk edzésen, meccs előtt vagy az elalvás megkönnyítésére, csökkentve a szorongást és a stresszt. A játékos elképzelhet egy meccs alatti jelenetet, amitől tart, mint például egy tizenegyesrúgást. Ezzel megkönnyíti az adott pillanat hozzárendelését az ellazulás állapotához, csökkentve a „bepánikolás” esélyét akkor, amikor a pillanat valójában elérkezik.
- Fájdalom. Az alany olyan helyzeteket képzel el, amik a fájdalom csillapítását segítik, mint például a fájó kéz hóba merítése, vagy a fájdalom olyan tárgyá alakulása, amit kezelni tud.
- A technikai elem fejlesztése. A képzelet tárgya az a gesztus, amit az alanynak a sporttevékenység során meg kell valósítania. Koncentrálhat például a teste egy bizonyos részére, mondjuk a lábára abban a pozícióban, amit a labda elrúgásának pillanatában fel kell vennie. Variálhatja például ezekenek a képeknek a sebességét: elindulhat egy lassított megjelenítéstől, elérve egészen a gyors kivitelezésig. A technikát ebben az esetben is alkalmazhatjuk meccsen vagy edzésen, a kivitelezés előtt. A cél az, hogy figyelmünket az elvégzendő feladatra koncentráljuk és ne olyan negatív gondolatokra, mint a „most elrontom”, esetleg saját aggodalmunkra.
Mint más technikák esetén is, a fent leírtak sem működnek mindenkinél és azoknak is folyamatosan, napi szinten gyakorolnia kell őket, akik hasznosnak találják.
Következő cikkeinkben részletesebben fogjuk bemutatni a különböző technikákat, vizsgálódásunkat pedig a lazító technikáknál fogjuk kezdeni.