A büntetőrúgás: mi kell a gólszerzéshez?
Mi kell ahhoz, hogy sikeresen gólt szerezzünk büntetőből? A tizenegyesrúgás kétségkívül egy futballmeccs legizgalmasabb pillanata, és a hétvégi olasz bajnoki meccsek ezt be is bizonyították |
A tizenegyesrúgás kétségkívül egy futballmeccs legizgalmasabb pillanata.
Egy kéttényezős kérdés, ahol a rúgójátékos és a védeni próbáló kapus feszül egymásnak.
Harc a közösségek, a pályán lévő csapatok, a lelátón vagy a tévéképernyők előtt szurkolók között, ami hirtelen két ember egy az egy elleni csatájává válik: párbajjá.
“Halálos ítélet, amiben a hóhér áldozattá válhat” – így határozta meg a tizenegyes fogalmát a legendás bajnok, majd író Jorge Valdano.
Pelé szerint ez „a góllövés egy hitvány módja”.
Maradona szerint - a brazil futball történetének leghíresebb 10-es játékosa, aki az általános értelemben vett futball létezésével sem értene egyet - „a tizenegyeseket csak az hibázza el, akinek van bátorsága elvállalni őket”.
Egyesek számára a büntető csupán egy technikai terminus.
Másoknak a személyiség, a higgadtság tiszta megnyilvánulása.
Szintén Jorge Valdano jelentette ki, hogy „egy tizenegyest rúgó játékos elsődleges erénye a félelem elviselése”.
Egy bizonyos Arrigo Sacchi - aki az olasz válogatott szövetségi kapitányaként tizenegyesekkel veszített világbajnokságot, amikor 1994-ben, az USA-beli Pasadenában rendezett nagydöntőn olyan bajnokok, mint Franco Baresi és Roberto Baggio elhibázott tizenegyesei ajándékozták a végső győzelmet Brazíliának - meggyőződése, hogy „ha egy csapat jobban játszott és igazságtalannak érzi az eredményt, olyan belső tűzzel áll a labda mögé a büntetőknél, ami az ellenfélből hiányzik”.
Félelem. Belső erő. Adrenalin. Higgadtság. Erő. Technika. Pszichológia.
Mi számít leginkább, mi határozza meg nagyobb mértékben egy büntetőrúgás kimenetelét?
A Serie A utolsó játéknapja - ami tegnap este a milánói derbivel zárult - érdekfeszítő vitapontokat kínál a tizenegyesek témájában.
Két igazi bajnok, Dybala és Icardi - a sors iróniájából mindketten argentinok - döntötték el csapataik sorsát. Mindketten csapataik házi gólkirályai lettek a szezonban, épp egy tizenegyessel.
Paulo Dybala a Juve-Lazio 97. percében a kapu bal oldalába lő, sarkot váltva az épp két héttel azelőtt elhibázott, Atalanta elleni büntető után, de az eredmény - számára szerencsétlen módon - ugyanaz: hárított tizenegyes és vesztes meccs a fekete-fehéreknek.
A Juventus 10-ese számára ez volt a harmadik elrontott tizenegyes olaszországi karrierje során: két hét alatt kettő a Juventus mezében; a harmadik még Palermo-játékosként, a Serie B 2013/14-es szezonjában.
17 másikat viszont a játékmester hibátlanul értékesített.
Mauro Icardi egy keserves küzdelmet hozó milánói derbi vége előtt néhány perccel áll a tizenegyesponthoz: a kapus az egyik, a labda a másik oldalon ér földet, a fekete-kékek így orrhosszal győznek.
Az Inter középcsatára számára is ez volt a 17. büntető, ahogy Dybalának is.
Mióta az Inter színeiben játszik, 4 alkalommal hibázott: egy Donnarumma kapufáján csattant egy két idénnyel ezelőtti derbin.
Akkor a Milan 3-0-ra nyert, ám amikor Icardi büntetőt hibázott, a meccs nyitott volt, még 1-0-át mutatott az eredményjelző.
A kérdés, amit felteszünk nektek, a felvetett téma tehát a következő:
- Mi kell egy tizenegyes értékesítéséhez?
- Mi növelheti egy büntető belövésének esélyét: technika vagy higgadtság? Láb vagy fej?
- Hogyan lehet gyakorolni a büntetőket? Dolgozzunk inkább a technikán vagy a büntetőhöz kijelölt játékos mentális felkészültségén?
Vagyis egyetértetek-e Valdano következő kijelentésével: „A kapus mindent megnyerhet, a támadó mindent elveszíthet; ezért egy tizenegyest rúgó játékos elsődleges erénye a félelem elviselése”?
Ezen a ponton, két sorozatban elhibázott büntető után egy olyan bajok, mint Dybala hol találhatja meg a félelem legyűréséhez szükséges segítséget: a technikai elem gyakorlásában vagy a mentális háttér fejlesztésében, ami egy büntetőrúgás értékesítési kísérlete mögött húzódik meg?
Várjuk gondolataitokat, tapasztalataitokat, megoldási javaslataitokat...