- Külboka: három szalag alkotja. Közülük a legsérülékenyebb az elülső (anterior-talo-fibular ligament) szalagsáv, ami a szárkapocscsontot köti össze az ugrócsonttal és a külső boka elülső része valamint az ugrócsont oldalsó és elülső felülete között feszül. Nagyon vékony szalagról van szó, amit egyszerűen az ízületi tok megvastagodásaként tartanak számon.
- Középső szalagsáv: a merev deltoid szalag alkotja, ami négy merev rostkötegből áll, ezek kötik össze a boka és sípcsont találkozását a sarokcsonttal, az ugrócsonttal és a sajkacsonttal.
- A sípcsont és szárkapocscsont kötőszövetes összeköttetése: ez alatt a distalis tibiofibuláris ízületetet értjük, vagyis azt az ízületet, ami összeköti a sípcsontot a szárkapocscsonttal, épp az ugrócsont felett. Eme ízület mozgása nagy mértékben korlátozott, mivel különböző szalagok teszik erősen stabillá. Ezek közül meg kell említenünk az interosseus szalagokat és az anterior inferior, valamint a posterior inferior tibiofibuláris szalagokat.
Az ábrán a hátsó tibifibuláris szalag elhelyezkedését láthatjuk.
- I-es fokú bokaficam: nem jár a szalag mikroszkopikus sérülésével; a fájdalom és a duzzanat kisebb mértékű, ahogy a mozgás korlátozottsága is.
- II-es fokú bokaficam: részleges szalagszakadás következik be. A fájdalom és a duzzanat jól észlelhető és a láb kisebb-nagyobb mértékű instabilitásával is járhat.
- III-as fokú bokaficam: teljes szalagszakadás történik. Intenzív fájdalom és nagymértékű duzzanat jellemzi, a boka nem terhelhető és a láb kifejezetten instabil.
- A külboka rándulása: amennyiben a sérülést a boka kifordulása okozza, elsősorban a külboka szalagjainak érintettségére kell gyanakodnunk. Ezek közül a leggyakrabban a külboka elülső szalagja (talofibulare anterius) sérül, de nem ritka, hogy a probléma a calcaneofibularis szalagra is kiterjed.
- A középső szalagsáv rándulása: a deltoid szalag izolált rándulása meglehetősen ritka, amit vastagsága, valamint a sípcsont és boka találkozási területének viszonylagos törékenysége okoz. Kifordulásos húzódás esetén tehát inkább az utóbbi, csontot érintő sérülésre gyanakodhatunk, mint a szalag károsodására.
- A sípcsont és szárkapocscsont kötőszövetes összeköttetésének rándulása: régebben a syndesmosis szalagjainak sérülését meglehetősen ritka esetként tartották számon, míg a mai becslések szerint a bokarándulások mintegy 30%-a kiterjed erre a területre.
A FIZIOTERÁPIÁS KEZELÉSSEL KAPCSOLATOS ÉSZREVÉTELEK