Kollektív védekező taktika: védd a kaput!
- Tányérbóják
- 12 mez (6 ugyanabban, 6 eltérő színben)
- 1 szabvány méretű kapu
- Labdák
- Játéktér: 60x50 méter
- Játékosok száma: 20 (19 mezőnyjátékos + 1 kapus)
- Időtartam: 20 perc
- Sorozatok száma: 2, egyenként 9 perces sorozat, 2 perc passzív pihenővel a sorozatok között
Összegzés | Másodlagos célkitűzések |
---|---|
Fejlesszük a védekező fázist a befejező játékra építve: beadás, keresztlabda, lapos passz és indítás |
Fejelés, Passzolás, Long pass, Lezárás, Kapura rúgás, Individual defensive tactical principles, Movement, Contraction and expansion of defensive line, Támadó játékminták, Keresztlövés, Cross into the box, Defensive movements, Átmenetek |
A gyakorlathoz használjunk egy szabályos félpályát. A büntetőterület vonalában húzzunk meg egy vízszintes vonalat tányérbóják segítségével (hátsó védelmi vonal). A tizenhatostól 10-15 méterre tányérbójákat használva húzzunk meg egy másik, vízszintes vonalat (előretolt védelmi vonal). A megkülönböztető mezek segítségével játékosainkat osszuk három csapatra: 7 védőre (piros csapat) és két, 6-6 támadóból álló csapatra (fehér és citromsárga csapat). A kapus a szabvány méretű kaput védi és a piros védőkkel játszik. A piros csapat 1-4-3-as felállásban védi a kaput. A fehér csapat 3-3-as, támadó felállásban lép pályára. A sárga mezes játékosok partjátékosként funkcionálnak, kettesével helyezkednek az oldalakhoz (a két szélső zóna odalát figyelembe véve) és ketten a középpálya vonalához. A 6 partjátékost növekvő sorrendben beszámozzuk, és két labdával látjuk el őket.
- A gyakorlat célja, hogy dolgozzunk a védelmi fázison és általánosabb értelemben fejlesszük a piros mezes játékosokat különböző szituációkban és különböző típusú passzokkal, amikkel meccsek alatt találkozhatnak, és így jobban reagálhatják le őket védekezés közben (a védelmi fázis hozzáigazítása a játékhelyzethez)
- Az edző indítja a gyakorlatot: az egyik partjátékos számát kiáltja, aki a pályán belül helyezkedő fehér mezes támadóknak adja a labdát, ezzel megkezdve a támadást. Az akció végén - ami lehet kapura lövés vagy a védők labdaszerzése – az edző azonnal egy másik partjátékoshoz tartozó számot jelöl meg, aki újabb labdát passzol a fehér mezes támadóknak. Ez így folytatódik a 12. labdáig (partjátékosonként 2 labda)
- A labdát adó partjátékos helyzetétől függően az akció a következőképp kezdődhet:
- beívelés szélről vagy magas keresztlabda az alapvonal közelében (4-es és 6-os partjátékos)
- védők közötti vagy a támadók lábához adott lapos átadás (2-es és 3-as partjátékos)
- indítás mélységből vagy szöktetés laposan a félpályáról (1-es és 5-ös partjátékos)
- Az akció felépítése során a citromsárga játékosok partjátékosként szolgálnak a belső támadóknak
- A labda megszerzése után a piros támadók célja, hogy gyors akciót építsenek és eljuttassák a labdát a mélységben helyezkedő két, citromsárga mezes játékos egyikéhez (a félpályánál helyezkedő partjátékosok)
Példa: az edző a 4-es partjátékost szólítja
- 12 megjátszott labda után a két támadó csapat pozíciót cserél (a citromsárga partjátékosok helyet cserélnek a fehér mezes belső játékosokkal)
- Az első sorozat végén a védekező középpályásokat (pirosak) cseréljük fel a három középpályással, akik előzőleg támadót játszottak (fehérek vagy sárgák)
- A belső támadók (fehérek) szabad érintésszámmal játszanak
- A védők (pirosak) számára három érintés engedélyezett
- A partjátékosoknak (citromsárgák) 5 másodperce van a passzra és két érintése a társak megjátszása előtt az akciók alatt
- A lesszabály érvényes
- A piros mezeseknek is biztosítsunk egy kaput, amire labdaszerzés esetén gólt szerezhetnek (pozitív átmenet)
- Korlátozzuk minden játékos érintésszámát
- A védők esetén figyeljünk a testtartásra a kapuhoz és a labda pillanatnyi helyéhez képest
- A védelmi fázisban helyezzünk hangsúlyt a kilépésekre, az emberfogásra és a játék „olvasására”, miközben a védők nyomást gyakorolnak az ellenfelekre és védik a mélységi területeket
- A pressing alatt ne húzódjunk vissza a hátsó védelmi vonal mögé: amikor a labda távol van a kaputól vagy rövid játék folyik a középpálya közelében, a védők legyenek készen arra, hogy fellépjenek egészen az előretolt védelmi vonalig. Ha az ellenfelek szabadon szöktethetik társukat („nyílt” labda), esetleg szélről érkezik egy magas beadás vagy keresztlabda, a védők vonalának vissza kell zárnia a hátsó védelmi vonalhoz, ezzel védve a mélységi területeket és követve le a beinduló támadók mozgását (védelmi inga)
- A kapura irányuló támadás alatt foglalkozzunk a támadók egyéni taktikájával a partjátékosok által adott passz függvényében: beadás, keresztlabda, bejátszás, rövid passz, ívelés (a társak játékának értelmezése és az ehhez igazodó szabad területre mozgás)
- Helyezzünk hangsúlyt az átmenetekre, főként a védekező csapat pozitív átmenetére: a labda megszerzése után a cél az azonnali ellentámadás gyors megszervezése