Önbizalom és figyelem a játékban – első rész
Célkitűzés
Ebben a cikkben önbizalomról és önértékelésről fogunk beszélni, és arról, hogy ezek milyen hatással vannak a játékos pályán történő figyelmének és aktivitásának fokára |
Önbizalom és önértékelés: ugyanazon érem két oldala!
Amennyiben az önértékelést definiálhatjuk úgy, mint az az értéket, amelyet a személy önmagának tulajdonít, akkor az önbizalom valakinek azon személyes meggyőződése, hogy képes egy feladatot sikeresen elvégezni.
Eme két aspektus mindegyike szubjektív és attól függ, hogy a játékos hogyan látja önmagát és hogy milyen nehézségi fokúnak tartja az elvégzendő mozdulatsort/gyakorlatot. Az önbizalmat és önértékelést azonban nagyon befolyásolja azon személyek véleménye, hozzáállása és döntései, akikkel a játékos kapcsolatban áll. Az önmagamnak tulajdonított érték és a feladatok elvégzésének képességébe vetett hit elkerülhetetlenül hatással lesznek a pályán tanúsított viselkedésemre is.
Aktivációs szintje (arousal) vagy túl alacsony, vagy túl magas lesz, ennek következtében negatív behatás éri figyelmi képességeit, így nehéz lesz koncentrálnia, világosan gondolkoznia és nyugodtnak és figyelmesnek maradnia a tevékenységek során. Nagyon valószínű, hogy ennek következménye rossz vagy legalábbis a sportoló képességén aluli teljesítmény lesz, amely így az ábrán bemutatott negatív kör-láncreakciót táplálja:
Ezzel szemben egy jó önbizalommal és önértékeléssel rendelkező sportoló egy pozitív kör-láncreakciót fog táplálni:
Természetesen még számos más tényezőnek is szerepe van ebben a kör-láncreakcióban, ám mivel itt a figyelmi képességekkel foglalkozunk, csak a minket érdeklő aspektusokat emeltem ki.
Klinikai és a pályán szerzett tapasztalataim alapján nagy sajnálattal konstatálom, hogy számos tehetséges és nagy képességekkel rendelkező sportoló lényegesen képességein alul edz vagy teljesít pontosan azért, mert egy belső hangocska azt súgja nekik, hogy "Nem bírom megcsinálni, túl nehéz, lehetetlen...".
Az edző feladata tehát az, hogy olyan viselkedési és stratégiai mintákat alkalmazzon, amelyek célirányosan táplálják az egyes sportolók önbizalmát és önértékelését azért, hogy ezáltal szert tegyenek arra az önbizalomra, amely alapvető fontosságú a legjobb minőségű önkifejezés és edzés szempontjából.
A következő cikkben látni fogjuk, hogy mire kell odafigyelni ahhoz, hogy a személyiség azon aspektusait erősítsük, amelyekre mint úgymond tartóvázra, a személy támaszkodik, amikor a játéktéren és az életben megjelenő kihívásokkal szembenéz.