Védők közötti átadások 2 a 2 elleni befejező szituációval
- 1 szabvány méretű kapu
- 2 bója
- Labdák
- Játéktér: 60x45 méter
- Játékosok száma: 9 vagy több (8 mezőnyjátékos + 1 kapus)
- Időtartam: 16 perc
- Sorozatok száma: 2 sorozat, egyenként 6 perc időtartammal, 2 perc passzív pihenővel a sorozatok között
Összegzés | Másodlagos célkitűzések |
---|---|
Labdajáratás a védelemben mögékerüléses felfejlődéssel és 2 a 2 elleni befejező szituációval, kapura lövéssel |
Labdaátvètel, Individual attacking tactical principles, Szabadulás, Lezárás, Individual defensive tactical principles, Kapu védése, 2-2 ellen, Kapura támadás, Faljátékos, Support, Mögékerülés |
A gyakorlathoz használjunk egy szabályos félpályát. Az alapvonalon felállított kapu két oldalán, a tizenhatos sarkaival egy vonalban, a büntetőterülettől 25 méterre helyezzünk el 2 bóját (az ábra szerint). Négy védő a tizenhatos határára helyezkedik négytagú védelmi vonalat alkotva: Jobb szélsőhátvéd (A), Jobb középhátvéd (B), Bal középhátvéd (C), Bal szélsőhátvéd (D). A másik négy védő a pályán kívül vár saját sorára. Egy kapus a kapuba helyezkedik egy labdával.
- A gyakorlat passzsorozattal kezdődik, amiben a védelmi vonal minden játékosa részt vesz a „faljáték” elve szerint: passz előre, visszapassz hátra, majd a harmadik játékos keresése. Nézzük meg a folyamatot a példán:
- A gyakorlatot a kapus indítja, aki passzol az egyik szélső hátvédnek (a példán „A” jobb szélsőhátvédnek, aki nyit, hogy labdát kapjon)
- „A” Jobb szélsőhátvéd „B” Középhátvédnek adja a labdát
- „B” Középhátvéd faljátékkal visszapasszol
- „A” Jobb szélsőhátvéd megjátssza a távolabbi „C” Bal középhátvédet
- „C” Bal középhátvéd faljátékkal leadja a labdát „B” Jobb középhátvédnek, aki támogatólag fut fel
- „B” Jobb középhátvéd passzol „D” Bal szélsőhátvédnek
- Ezzel egy időben „C” Bal középhátvéd (aki „D” Bal szélsőhátvédhez közelebb található) a pálya széle felé mögékerüléssel felfut az oldalvonal mellett. A másik szélen (a passzsorozatot kezdő) „A” Jobb szélsőhátvéd is sprintelni kezd a vele szemben található bója felé. „A” és „C” elfutnak a bójákig, majd gyors irányváltással a kapu felé fordulnak, és támadásba kezdenek. „D” megjátssza „C”-t, és 2 a 2 elleni befejező szituációt alakítanak ki a kapura lövéshez. „A” és „C” tehát támadóvá válik és megküzd „B” és „D” védőkkel.
- Az akció végén belép a pályára a következő négy játékos, hogy elölről kezdjék ugyanezt a gyakorlatsort.
- Az első sorozat végén fordítsuk meg a passzsorozatot, ami „D” Bal szélsőhátvédtől indul és a mögékerülés az ellenkező oldalon történik meg
- Végeztessük a passzsorozatot a védők lassú előrehaladásával és két érintéssel, játékosaink ne legyenek statikusak (labdaátvétel és passz)
- A befejező, 2 a 2 elleni szituációban a játékosok szabad érintésszámmal játszanak
- Ha a két védő labdát szerez, az akció lezárásához el kell juttatniuk a labdát a kapushoz
- Helyezzünk hangsúlyt az átadásra, mint technikai elemre: a rúgás minőségére, valamint az átadás intenzitására a szabad területen (a társ felfutásához igazítva)
- Figyeljünk a megfelelő ütemű és megfelelő területen történő előre és hátramozgásra, hogy előkészítsük a következő átadást a lánc harmadik játékosának
- A bóják felé irányuló támadómozgás (mögékerülés) a megfelelő időzítéssel és maximális sebességgel történjen
- A befejező 2 a 2 elleni helyzetben helyezzünk hangsúlyt az egyén védelmi (helyezkedés, késleltető akció, helyes haránt irányú testhelyzet támadásnál, megelőző bevágás) és offenzív taktikai elemekre (dribbling, ellenmozgás az emberfogásból történő szabaduláshoz, a labda fedezése, a kapu előtti befutás helye és ideje)