Technikai-koordinációs gyakorlatsor kapusoknak
- 6 alacsony gát
- 6 bója
- 6 jelzőbója
- 2 darab, egyenként 3 méteres szalag (tökéletesen megfelel fehér és piros színben)
- Játéktér: 40x40 méter
- Játékosok száma: 18 + 2 kapus
- Időtartam: 20 perc
- Sorozatok száma: 6 (oldalanként, vagyis balról és jobbról is 3)
Összegzés | Másodlagos célkitűzések |
---|---|
Technikai-koordinációs gyakorlatsor ugrásokkal, szökdeléssel és technikai elemekkel, amit a kapusok és mezőnyjátékosok fejlesztésére egyaránt alkalmazhatunk |
Diving save technique, Aerial ready position technique, Catching technique, Koordinációs képességek, Állóképesség, Aerob kapacitás, Core skills |
Rendezzük el a felszerelést az ábrán látható módon, két gyakorlópályát alakítva ki. Egy legfeljebb nagyjából 20 méteres szakaszon helyezzünk el sorban 3 alacsony gátat, 3 bóját és 3 jelzőbóját. A gyakorlópálya végén tegyünk le továbbá 2 jelzőbóját egy szalaggal. A játékosok az első akadálytól indulnak.
- Tipikus „aknamező” típusú gyakorlat, amely során kiválóan alkalmazhatók a kapusposzt jellemző alapelemei, valamint a csapat mezőnyjátékosai által használt tipikus mozgáselemek is. A játékosok a sorban felállított 3 gát alatt elrúgják a labdát, majd magas térdemelést végezve befutják a játékszert.
- A 3, sorban elhelyezett bója között a játékosok szlalomozva haladnak végig (az egyik állomáson a jobb, a másikon a bal lábat használva), a jelzőbójákat talpról fordulva kerülik meg, a szalag felett pedig átrúgják a labdát, átgördülnek alatta és újra birtokba veszik a játékszert.
- A kapusok gyakorlatsorát a poszt élatla megkívántak szerint módosítjuk: a bójáknál a labdát kézzel pattogtatva szlalomoznak, a jelzőbóják között magas labdákat húz le kifutásból, a gátak alatt kézből gurítja át a labdát (itt is él az oldalváltás: az egyik állomáson a jobb, a másikon bal kézből), majd térdemeléses futás után felveszi a labdát.
- A kapusok a szalag felett átdobják a labdát, majd a szalag alatt átgurulva megvárják, míg a játékszert egyet, legfeljebb kettőt pattan és vetődve megszerzik azt.
- Sokféle „aknamező” jellegű gyakorlatsort találhatunk ki, csak az edző fantáziáján múlik, hogy megtalálja a lehető legkreatívabb és legélvezetesebb megoldásokat.
- Ajánlott, hogy „aknamezőnkön” belül legalább két, ugyanolyan felépítésű akadálypálya legyen, így egyet végeztethetünk bal, egyet pedig a jobb kézre vagy lábra koncentrálva.
- Mind a mezőnyjátékosokat, mind a kapusokat vonjuk be, így kis szünetekkel edzhetjük egyszerre az egész csapatot
- A kapusok által végzett gyakorlatok legyenek intenzívek, így a mószer erőnléti szempontból is hatékony lesz
- A gyakorlat során a kapusok teljesítményén van elsősorban a hangsúly