Hasznos visszajelzések
Ebben a cikkben behatóbban foglalkozunk azzal, hogy mily módon és milyen visszajelzéseket adjunk sportolóinknak ahhoz, hogy motiváljuk őket és segítsünk nekik egyre tudatosabbá, ügyesebbé és önállóbbá válni |
- Mindenekelőtt megerősítő kifejezéseket kell használnunk: kerüljük a negatív megnyilvánulásokat, amik tiltásként, tilalomként hatnak és érzelmi szinten rossz hatást generálnak.
- Másodsorban, beszéljünk jelen időben: dolgozzunk az „itt és most”-on anélkül, hogy túlzottan messzire kalandoznánk a múltban vagy a jövőben.
- Legyünk tárgyilagosak: amikor visszajelzést adunk, nyíltan mutassunk rá, miről is beszélünk. A játékosnak gyorsan meg kell értenie, mire is gondolunk. Ha a „Jól van! Így tovább!”-ra korlátozzuk magunkat, akkor mondtunk is valamit, és nem is. Miről beszélünk? Talán a játékos agresszív viselkedéséről, a meghozott döntéséről, a felvett helyzetéről, a mozdulatba fektetett erejéről? A pályán minden viselkedés több tényezőből adódik össze, amik kisebb vagy nagyobb mértékben befolyásolják a végeredményt: technika, taktika, kondíció, koordináció, személyiségjegyek… mire is gondolunk az adott pillanatban? Úgy kell intéznünk, hogy a játékos számára teljesen világos legyen, mit értékelünk és támogatunk, így a jövőben erre fektethet a hangsúlyt: „…jól van, tetszik a harcosság, amikor szabad helyet keresel a pályán … épp ilyen erősen kell elrúgni a labdát ahhoz, hogy gyorsan a társadhoz kerüljön”.
- Írjuk le pontosan, mit látunk: a viselkedésüket, a játék során választott megoldásaikat, a hozzáállásukat... Ily módon növelhetjük tudatosságukat anélkül, hogy előre elárulnánk: mit gondolunk arról, mit fognak csinálni, vagy - még rosszabb! - mit kellene csinálniuk.
- Helyezzünk mindent kontextusba: helyezzünk minden elemet, gyakorlatot vagy bármi mást a meccs kontextusába, így a játékosok bele tudják képzelni magukat az adott helyzetbe, és megértik a célját annak, amit csinálnak. Így ki tudják választani a megfelelő viselkedést, ami ahhoz kell, hogy lehetőségeikből kihozzák a maximumot.
Néhány példa a hasznos visszajelzésekre