A belső dialógus, mint a figyelem horgonya
Célkitűzés
![A belső dialógus, mint a figyelem horgonya](https://www.youcoach.hu:7081/sites/default/files/belso_dialogus_a_koncentracio_fenntartasaert.jpg)
A cikk bemutatja, hogyan haszonsíthatjuk a belső dialógust a teljesítményünkre irányított koncentráció fenntartásában anélkül, hogy aggodalmunk eluralkodna rajtunk. |
Az előző cikkben bemutattuk, hogyan használhatjuk a belső dialógust saját magunknak adott instrukciókon keresztül a teljesítményünk javítására. Láttuk, hogy minden technikai elemet az őt alkotó, kisebb cselekvéselemekre oszthatunk, és a játékos - a sporttevékenység előtt vagy után - magában átismételheti, mit kell tennie. Láttuk továbbá, hogy két szabályt kell betartanunk, amik a következőkre vonatkoznak:
- ne gondoljunk arra, mit nem kellene csinálnunk
- ne gondoljunk az épp elkövetett hibákra
Elengedhetetlen, hogy a játék soron következő elemeire gondoljunk, méghozzá gyakorlati logikával.
![Attention Attention](https://www.youcoach.hu/sites/default/files/attention_dialogue_psichology.jpg)
Például, ha egy játékos kezd nagyon feszült lenni, amikor a kifut a meccs helyszínéül szolgáló pályára, hasznos lehet számára, ha olyan utasításokat ismétel magában, amik visszaterelik őt az „itt és most”-ba, a pillanatnyi eseményekhez. Például, elismételheti magában, mit szokott csinálni, mielőtt elmegy otthonról, felsorolhatja a táskájában lévő dolgokat, visszagondolhat az útra, amit meg kell tennie a pályáig. Az öltözőbe érve átismételheti magában azt a cselekvéssort, ami a játékhoz történő felkészüléshez szükséges.
Ahogy az előző cikkben elhangzott, a saját magunknak adott instrukciók a meccs vagy edzés alatt is segítenek, hogy arra koncentráljunk, amit tennünk kell anélkül, hogy aggodalmaink elvonnák figyelmünket. Így feladatunk maradhat figyelmünk középpontjában.
Összefoglalva a leírtakat, a belső dialógus hasznos lehet a figyelem visszanyerésében valamint abban, hogy koncentrációnkat a meccs és/vagy edzés fontos szempontjaira irányítsuk, ezzel is szolgálva az optimális teljesítményt, mint kitűzött célt.
A következő cikkben látni fogjuk, hogy aggodalmunk mértéke hogyan függ gyakran össze önértékelésünk szintjével.