Gyakorlat kapusoknak: szabad labdázás a négyzeten belül
- Tányérbóják a játéktér behatárolásához
- Játékosonként egy labda
- Játéktér: 15x15 méter
- Játékosok száma: 10 (kapusokkal együtt)
- Időtartam: 8 perc
- Sorozatok száma: 2, egyenként 2 perces sorozat, 3 perc aktív pihenővel minden sorozat után
Összegzés | Másodlagos célkitűzések |
---|---|
Gyakorlat, amivel a legfiatalabb korosztályoktól kezdve hatékonyan fejleszthetjük a kapustechnikát |
Goalkeeper concentration, Koordinációs képességek, Perifériás látás, Bemelegítés |
Tányérbóják segítségével alakítsunk ki egy 15x15 méteres négyzetet, és minden résztvevő játékosnak adjunk egy labdát.
- A kapusok csak jobb kezükkel pattogtatják a labdát a gyakorlótéren belül. Amikor a kapusedző tapsol egyet, a gyerekek bal kézzel, egyszerre dobják egymás mellére a labdát.
- Az edző két utasítást ad: a labdák nem ütközhetnek össze a levegőben, és nem pattanhatnak le a földre. Szemmel kell tartanunk a kapusainkat, figyelnünk, hogyan oldják meg a gyakorlat nehézségeit (például egy játékosnak két labdát dobnak egyszerre).
- Ha nem jönnek rá egyedül a megoldásra, megszakítjuk a gyakorlatot és közbeavatkozunk a kivitelezés megkönnyítése érdekében.
- Vezessünk be egy új szabályt: a labda eldobása előtt hangosan a nevén kell szólítanunk a címzettet. A kapus szerepe különleges, mert kérheti a labdát és szólhat a társainak is, így ezzel a gyakorlattal a kapusokra jellemző kommunikáció kialakulásáért is teszünk.
- Ezután bal kézzel pattogtatják tovább a labdát, a tapsot követően a labda cseréje a társsal pedig jobb kézzel történik.
- A következő lépésben az edző taps helyett, felemeli a kezét. A kapusnak több dologra kell egyszerre koncentrálnia a meccs során, így ez a feladat fenntartja a figyelmet és ingerli a periférikus látást.
- A gyakorlat ugyanúgy zajlik, de a kézzel adott passz helyett a játékos ököllel üti oda a játékszert a társnak, folyamatosan váltogatva jobb és bal kezét. Ha a kis kapusoknak az ütéses változat túl nehéznek bizonyul, megkönnyíthetjük számukra a kivitelezést azzal, hogy engedélyezzük egyszerre mindkét kéz használatát. Ezzel a gyakorlattal bevezetjük a labda ívének kiszámítását ennél a korosztálynál, amit a későbbiekben fejleszthetünk.
- Szoktassuk rá a játékosokat, hogy mozgásukat koordinálják a labda útjának megfelelően
- A kapusok aktívan vesznek részt a gyakorlatban, de minden játékost bevonhatunk, főleg a fiatalabb korosztályoknál
- Helyezzük a hangsúlyt a játék élvezetére, de ne hanyagoljuk el a nem megfelelő mozgások kijavítását
- A gyakorlatot bemelegítésként is végeztethetjük