A légzés: egy biztos pont a figyelmünk számára
Célkitűzés
Ez a cikk néhány javaslattal fog szolgálni arról, hogyan segíthet a légzéstechnika a játékosnak, hogy figyelmét erősebben a jelen pillanatra összpontosíthassa |
Az előző cikkben bevezettünk benneteket a lazítási technikák világába. Láthattuk, hogyan használhatjuk őket a drukk csökkentésére meccsnapon és az azt megelőző néhány napban. Megállapítottuk, hogy az egyes technikák hatékonysági foka egyénfüggő, valamint szót ejtettünk a légzés szerepéről és arról, hogyan használhatjuk a stressz szintjének csökkentésére. Meghatároztuk a hasi légzés fogalmát és adtunk néhány tippet a használatához, a megfelelő technika és gyakoriság ellenőrzéséhez. Javaslatot tettünk arra is, hogyan alkalmazhatjuk egy mélyebb nyugalmi állapot eléréséhez.
Ebben az írásban arről lesz szó, hogy a légzés segítségével hogyan tudjuk figyelmünket jobban összpontosítani, valamint gondolatainkat elterelni a meccs előtti drukkról és aggodalmakról az itt és most irányába.
DRUKK ÉS AZ AGGODALOM: A RÁNK VÁRÓ ELSŐ ELLENFELEK
Nagyon fontos, hogy edzés vagy meccs előtt meg tudjuk tisztani elménket a rá nehezedő gondolatoktól és aggodalmaktól, mert így a játékos az edzés vagy a játék minden egyes részére megfelelően tud figyelni, jobban koncentrál a technikai elemekre, az akciókra, a társakra, az edzőre és annak utasításaira, a játékstratégiák felismerésére, és így tovább. Ha viszont a játékos figyelme a külső tényezők felé kalandozik, vagy olyan gondolatok kezdik foglalkoztatni, mint „De ideges vagyok!”, „ma nem vagyok formában”, „fáj a ...”, „a többiek biztos jobbak nálam”, „ később tanulnom kell”, „ez ma elég unalmas”, stb. , akkor könnyen szem elől tévesztheti a pillanatnyi célokat, amin épp dolgozik és a drukk növekedésének veszélye is jelentősen megnő.
Képzeljünk el egy játékost, aki épp tizenegyesrúgáshoz készül: ha a figyelme a szurkolók rigmusaira, a kapus esetleges elterelő mozgásaira irányul vagy arra gondol, hogy „ezt most kivédi”, könnyebben uralkodik el rajta az idegesség és csökken a gólszerzés esélye.
Tehát fontos, hogy gyakoroljuk a gondolataink feletti kontrollt és figyelmünket összpontosítsuk arra, amire igazán „kell” a teljesítményünk javításához.
HOGYAN FEJLESSZÜK A FIGYELMÜNK FELETTI KONTROLLT?
A figyelem összpontosításának első módszere a légzésen alapul.
Márciusi cikkünkben megvizsgáltuk, hogyan lélegezzünk megfelelően a hasi légzést használva. A lépések tehát a következők:
- Vegyünk fel kényelmes pozíciót (eldönthetitek, hogy ülő vagy fekvő helyzet legyen);
- Kezdjük el a hasi légzést;
- Tereljük figyelmünket a légzésünkre, koncentráljunk a rekeszizom mozgására, a ki- és beáramló levegőre, a légzés szabályosságára és természetességére, nyugodtságára;
- Észre fogjátok venni, hogy a gyakorlat során elmétek különböző gondolataitok között kalandozni, egyik gondolat szüli a másikat. A figyelmeteket elterelő dolgok lehetnek külső tényezők, mint például zajok vagy emberek. Amikor észreveszitek, hogy gondolataitok elindulnak és rajzanak, nem kell mást tennetek, mint tudomásul venni a történéseket és újra a légzésetekre összpontosítanotok. El kell kerülnötök gondolataitok minősítését, az olyan mondatokat, mint „nem szabad gondolkodnom”, „rosszul csinálom”, stb. Nem baj, ha a gondolatok feltámadnak (a fejünk dolga a gondolkodás!), amikor viszont észreveszitek ezt, békésen és nyugodtan irányítsátok figyelmeteket újra a légzésetekre.
Hogyan és mikor érdemes alkalmazni ezt a gyakorlatot
Legalább naponta egyszer kell gyakorolni, rövid kivitelezési idővel, például 5 perccel kezdve és lassan emelve a percek számát, elérkezve egészen 20 percig vagy fél óráig.
Eleinte nehezen fog menni és figyelmetek gyakran ugrálhat a különböző gondolatok között, de gyakorlással egyre tovább sikerül a légzésre irányítani figyelmeteket.
Természetesen minél többet gyakoroltok, annál könnyebb lesz a technika elsajátítása.
Számon lehet tartani az elkalandozások számát a gyakorlat során: egy lapra húzzatok egy strigulát minden alkalommal, amikor kibillentek a koncentrációból. Ehhez vegyetek kézbe egy tollat/ceruzát és tegyétek a kezeteket egy lapra, így csökkentitek a kizökkenés fokát és a szemeteket sem kell kinyitnotok. Vezessünk naplót az adott gyakorlat alatti kizökkenések számáról, és hasonlítsuk össze az értékeket a különböző alkalmak adataival.
A gyakorlat elvégzése hasznos lehet közvetlenül az edzés vagy meccs előtt, akár csak tíz perc erejéig is, így mind a játékos, mind az edző fejben „elszakadhat” mindattól, ami nem kapcsolódik szorosan az edzéshez vagy a meccshez, mielőtt teljes mértékben annak szentelné az immáron kitisztult elméjét.
A következő cikkben megvizsgáljuk, hogyan könnyíthetjük meg az ellazulást és a koncentrálást külső cselekvéseken és ingereken keresztül.