Mik azok a görcsök, és mit tehetünk ellenük?
Célkitűzés
A görcsök meglehetősen gyakoriak a futballpályán, egyaránt érintik a profikat és az amatőröket is: miért jelentkeznek, és hogyan tudunk küzdeni ellenük? |
A görcsök meglehetősen gyakran jelentkeznek a futballpályákon, és egyaránt érintik a legjobban edzett bajnokokat és a gyenge formában lévő amatőröket is. Még ha nem is tekinthetjük komoly betegségnek, a görcsök nagyon fájdalmasak lehetnek és nagyban korlátozhatják (még ha rövid időre is) a játékost, aki elszenvedi őket.
Leggyakrabban a vádli izmaiban jelentkeznek, valószínűleg a futás teljes időtartama alatti nagymértékű terheltségük miatt.
Görcsnek nevezzük az izom akut módon jelentkező, önkéntelen és fájdalmas összehúzódását. Gyakran erősen kötődik a fizikai munkához, de elvétve éjszakánként is jelentkezhet. Utóbbi esetben nyilvánvalóan nem a fizikai munkából eredő görcsökről van szó, így ezt a jelentséget itt nem tárgyaljuk.
MI OKOZZA A GÖRCSÖKET?
A legőszintébb válasz erre a kérdésre az, hogy a görcsök jelentkezésének oka nem ismert. Egy széles körben elfogadott elmélet szerint akkor jelentkeznek, amikor az idegek ideiglenesen nem képesek az izom-összehúzódás megakadályozására. Ez az elmélet – még ha soha nem is bizonyították – sokkal szilárdabbnak tűnik, mint a másik négy elképzelés. A többi teória a görcsök okát a környezeti tényezőkben (hőmérséklet), az elektrolitok és sók plazmában történő koncentrációjában és a dehidratáltság állapotában keresi..
Ironman-sportolókon végzett vizsgálatok bebizonyították, hogy néhány kémiai elem vérplazma-értékei nem állnak kapcsolatban a görcsök kiváltó okaival. Veszélyfaktor lehet viszont a futás sebessége és az izom korábbi görcsei.
Habár nem rendelkezünk bizonyosságokkal a kiváltó okokat illetően, megállapíthatjuk, hogy a fizikai erőfeszítéshez kötődő görcsök esetén joggal gyanakodhatunk átmeneti és reverzibilis neuromuszkoláris egyensúlyhiányra.
HOGYAN JELENTKEZNEK?
Egy tapasztaltabb játékos könnyen felismeri az izomgörcs érzését. Nem ritka jelenségről van szó, ami hirtelen jelentkezik és az egész izmot érinti (szubjektív és kitapintható értelemben is): kemény, kellemetlen, érintésre érzékeny és fájdalmas.
Gyakran előfordul, hogy a görcsök egyszerre mindkét végtagon egyszerre jelentkeznek, és – ahogy már említettük – elsősorban a vádli izmait érintik (kétfejű lábikra izom és gázlóizom).
A görcsöket már ismerő játékos ösztönösen nyújtani próbálja a problémás izmot, ez a módszer valóban enyhíti a fájdalmat.
MIT TEGYÜNK ELLENE?
Minden olyan eljárás hatékony lehet, ami csökkenti hivatott a neuromuszkoláris aktivitást. A pályán kifejezetten hatékony a görcsölő izmok nyújtása egy másik személy segítségével. További hasznos módszer lehet (akár a görcsök jelentkezése után jóval később) a masszázsterápia, a jegelés és a lassú és nem túl széles mozdulatokkal, vízben végzett lazító edzés.
A témát kutatók némelyike megállapította, hogy az uborkalé fogyasztása jótékony hatással bír a görcsök enyhítése szempontjából, habár ennek okait még nem ismerjük.
Ha a görcsök túl erősen jelentkeznek, a játékost le kell cserélni, mert fennáll a veszélye annak, hogy a görcsök izomsérülésre utalnak.
LÉTEZIK MEGELŐZÉS?
Erre a kérdésre sem lehet biztos választ adni. Magától értetődne, hogy a jó fizikai kondíció fenntartása segíthet a görcsök megelőzésében, de a túledzés is gyengébbé teheti a neuromuszkoláris mechanizmus működését, ami épp a túlzott izom-összehúzódás megakadályozásában játszik szerepet.