Technikai-motoros gyakorlatsor: számháború
- Tányérbóják
- 2 koordinációs létra
- 8 koordinációs karika
- 4 jelzőbója (2 megegyező és 2 eltérő színű)
- Labdák
- Játéktér: 30x40 méter
- Játékosok száma: 10 vagy több
- Időtartam: 20 perc
- Sorozatok száma: 2, egyenként 10 perces sorozat
Összegzés | Másodlagos célkitűzések |
---|---|
Technikai-motoros gyakorlatsor párharc formájában, labdavezetéssel és pontos befejezéssel |
Basic posture schemes, Proprioceptive informations, Anticipation, Balance, Quickness, Gyorsaság, Mozgástudatosság, Kapura rúgás, Labdavezetés, 1-1 ellen, 2-2 ellen |
Tányérbóják segítségével hozzunk létre egy 30 méter széles és 40 méter hosszú, téglalap alakú játékteret. A 2 hosszú oldal felezőpontjától indulva helyezzünk el 5 kiindulási tányérbóját (oldalanként 5 darabot) egymástól nagyjából 2 méterre. A téglalap közepe felé haladva, a tányérbójákhoz képest központi helyen tegyünk le oldalanként egy koordinációs létrát, amit 2-3 méter távolságra 4, cikk-cakkban, egymáshoz képest átlósan elhelyezett koordinációs karika követ (az ábra szerint). A két motoros akadálypálya között, a pálya közepén tegyünk le 2 labdát. A téglalap 2 rövid oldalának felezőpontjánál alakítsunk ki 2 kiskaput (oldalanként egyet) két pár jelzőbóját felhasználva: a két kapu legyen eltérő színű (az ábrán piros és kék színben). Az edző az akadálypálya közepére helyezkedik megfelelő mennyiségű labdával. 10 játékosunkat osszuk fel két 5 fős csapatra; a csapatok egy-egy hosszú oldalra helyezkednek, az 5 játékos az előre elrendezett 5 tányérbója közül választ egyet (az ábra szerint). Mindkét csapat 5-5 játékosát beszámozzuk 1-től 5-ig, ahogy az ábra mutatja.
- Az edző hangosan megjelöl egy számot 1 és 5 között (például a hármast)
- A 3-as számot viselő két játékos elkezdi teljesíteni a motoros gyakorlatsort, mindkét játékos a saját oldaláról indulva. Mindketten végigmennek a koordinációs létrán, majd páros lábbal szökdelnek végig a koordinációs karikákon, végül meg kell szerezniük a két labda egyikét, hogy gólt szerezhessenek az oldalirányban található, jelzőbóják formázta 2 kiskapu egyikére
- A középső 2 labda egyikét elsőként megszerző játékos eldöntheti, hogy melyik kapura akar gólt szerezni. A másik játékosnak értelemszerűen a másik kapu irányába kell vezetnie a labdáját. A pontot az a csapat szerzi, amelyiknek a játékosa előbb lő gólt
- Az akció végeztével az edző újabb számot kiált, ekkor az adott számot viselő két játékos kezd párharcba. Ez így folytatódik a sorozat teljes időtartama alatt.
- Az első sorozat végén a 2 csapat játékosai helyet és számsorrendet (kiindulási tányérbóját) cserélnek
- A párharcot az edző által megjelölt számot viselő 2 játékos végzi
- A játékosok a koordinációs létrát az edző által előzetesen meghatározott módon végezzék (közönként egy vagy két érintés, arccal vagy háttal előre haladva, stb.)
- A karikákba két lábbal ugorjanak a játékosok (kétlábas kitámasztás)
- Az edző hangosan kijelöli annak a kapunak a színét, amelyikre a 2 vetélkedő játékosnak gólt kell szereznie
- A gyakorlótér közepére csak egy labdát helyezünk, a 2 játékos pedig 1 az 1 elleni párharcban küzd meg a labdáért, hogy az edző által megjelölt színű kapura gólt szerezzen (az ábrán piros vagy kék)
- Jelöljünk meg egyszerre 2 számot, így 2 pár játékos küzd meg összesen egy labdáért, majd az egyik pár 2 a 2 elleni helyzetben próbál meg gólt szerezni (az edző által megjelölt színű kapura)
- Figyeljünk a motoros gyakorlatsor teljesítésének mikéntjére (kitámasztás, a karok használata szökdelésnél, az ugrás technikája, a test helyzete, stb.)
- Stimuláljuk a kognitív képességeket különböző variánsokkal, alkalmazkodási idővel, a labdavezetési verseny alatti választásokkal és a színes kapukra történő gólszerzés változataival
- Ösztönözzük a játékosokat 1 az 1 elleni és 2 a 2 elleni párharcra