Önbizalom és figyelem a játékban – Második rész
Ebben a cikkben azt fogjuk vizsgálni, hogy milyen szempontokat és stratégiákat kell alkalmaznunk ahhoz, hogy erősítsük a játékosokban sikeresség és önbizalom személyes meggyőződését annak érdekében, hogy a pályán konstruktív és figyelmes hozzáállással ját |
- Sikeres múltbeli tapasztalatok;
- Külső megerősítések;
- Kiegészítő megerősítések;
- Megfelelő pszichofiziológiai aktiváció (arousal).
Bátorítani kell továbbá a játékosokat minden egyes alkalommal, amikor lelkesedést mutatnak (próbálkoznak, igyekeznek, megoldásokat keresnek, nem adják fel, stb.) azért, hogy erősítsük ezen személyiségükvonást, amely minden téren alapvető fontosságú, és megerősítést kell gyakorolni a valóban sikeres specifikus tapasztalások (lövések, szakmai készségek, taktikai döntések) vonatkozásában, főként akkor, amikor számos próbálkozás és sikertelenség után érkeznek.
Az is nyilvánvaló, hogy a csapattársak sikereinek konstruktív módon történő hangsúlyozása (kiegészítő megerősítés) szintén erősítheti a dolgok véghezvitelébe vetett hitet. Társa –tehát egy hozzá hasonló fizikai és szakmai jellemzőkkel rendelkező valaki– sikerét látva, a játékosokban olyan gondolatok ébrednek, mint "ha neki sikerül, nekem is sikerülhet…. régebben nem tudta megcsinálni, most már igen, akkor én is képes vagyok rá!". A csapattársak közötti esetleges összehasonlítás legyen mindig konstruktív és ösztönző és soha nem lenéző vagy szarkasztikus, mert ez utóbbiakkal pontosan az ellenkező hatást érnénk el.